Novinky

 

Výstava laureátov COČ 2015 a 2016 v Novej Cvernovke v Bratislave

 

vizual

 

Nadácia – Centrum súčasného umenia pripravila výstavu bývalých laureátov Ceny Oskára Čepana, dua Barbora Zentková a Julia Gryboś (2016) a Radka Brousila (2015). Vernisáž sa koná vo štvrtok 30. 11. 2017. Pred vernisážou prebehne Artist Talk s Nomaduna Rosa Masilela a po vernisáži Afterparty s DJ KEWU.

 

Sprievodný program k vernisáži

30. 11. 2017

 

16:00

Artist Talk s Nomaduna Rosa Masilela

Coworking Cvernovka, Račianska 78, 5 poschodie

 

Nomaduna Rosa Masilela je spisovateľka, historička a umelkyňa so zázemím v New Yorku. Je členkou kurátorského tímu 10. edície Berlin Biennale. Dokončuje doktorské štúdium na Kolumbijskej univerzite v New Yorku, na katedre Histórie umenia, jej dizertačná práca reflektuje verejnosť vo vzťahu k performance 80. rokov v Dakare. Masilela sa vo svojej kurátorskej praxi zaoberá nedostatočne zastúpenými aspektami histórie, kolektívnej práce a stratégie, a ambivalenciou v rámci verejného a súkromného. Masilela pracovala v The Kitchen, v Brooklyn Museum v New Yorku a ako asistentka generálneho tajomníka počas dakarského biennale Dak´art  v 2006 a 2009. Nedávno sa tiež venovala ročnému výskumu v Museum of Modern Art in New York. 

 

18:00

Vernisáž a komentovaná prehliadka výstavy bývalých laureátov COČ 2015 a 2016

Cvernovka Kantína, prízemie a Zborovňa, 1. poschodie, Račianska 78

 

Laureátky COČ 2016

Barbora Zentková a Julia Gryboś

Dávka sdílené pachuti

2017

 

 

Laureát 2015

Radek Brousil

Greenfashion

2017

Kurátor: Michal Novotný

Typo: Martin Groch

 

20:00

Afterparty s DJ KEWU

Klub Cvernovka, Račianska 78, prízemie

 

DJ KEWU sa ako súčasť UNIZONE crew v klubových vodách pohybuje už 7 rokov, behom ktorých sa objavil po boku mien ako Jimmy Edgar, Omar Souleyman, Kingdom, Sophie, Dinamarca, Mechatok, Tommy Genesis, Blank Banshee a ďalších. Vystupoval na tohtoročnom Lunchmeat Festivale v Prahe v b2b sete s producentom Aid Kidom, na antverpskom Park Festivale po boku Ticklishe alebo na uplynulom ročníku Colours of Ostrava. V jeho setoch môžeme počuť dekonštruované R´n´B, club music, grime, post-club, ale aj juke/footwork či global bass.

 

Výstava je otvorená od 1. 12. do 29. 12. 2017, vždy od pondelka do soboty od 15:00 do 19:00 (mimo 23 - 26. 12.).

Výstavu organizuje Nadácie – centrum súčasného umenia. Výstavu z verejných zdrojov podporil Bratislavský samosprávny kraj, Fond na podporu umenia a Mesto Bratislava I Ars Bratislavensis.

 

Laureátom COČ 2017 je kolektív nominovaných finalistov. Gratulujeme!

 

 

„Práve dnes, deň po výročí 17. novembra, my ako porota Ceny Oskara Čepana oceňujeme dynamiku jednoty, solidarity a podpory vytvorenej nominovanými umelcami.

 

Z pozície porotcov by sme neradi narušili pozitívny potenciál, preto sme sa rozhodli udeliť cenu a z nej vyplývajúcu zodpovednosť všetkým nominovaným umelcom ako celku, pod podmienkou, že pravidlá a požiadavky ceny budú naplnené a umelci si zo svojho kolektívu vyberú jedného zástupcu, ktorý využije dvojmesačný rezidenčný pobyt v Residency Unlimited v New Yorku.

 

Finančná časť ocenenia bude odovzdaná celej skupine. Rozhodnutie, ako tieto finančné prostriedky budú distribuované, je ponechané na ich slobodnej vôli.

Porota uvítala vzájomnú pomoc medzi umelcami, a tiež ako sa táto pomoc odrazila do formy a obsahu výstavy, ktorá ako celok pomohla prezentácii jednotlivých diel. Radi by sme zdôraznili jej kritický potenciál a spôsob, akým sa pokúša redefinovať rolu umenia a umelca. Z výstavy je tiež zjavné, ako kontext, zdroje či rámce podpory, a v najširšom zmysle aj environmentálne aspekty, ovplyvňujú podobu diela a jeho vnímanie.

Kolektív finalistov by mal oznámiť, kto sa zúčastní rezidencie v New Yorku do 3. decembra 2017.“

___________

Laureate of 22nd edition of Oskár Čepan Award is the collective of nominated artists. Congratulations!

 

"Today, the day after the anniversary of 17 November, the jury greatly appreciates the dynamics of unity, solidarity and support established between the artists nominated for the Oskar Cepan Award 2017.

The jury doesn't want to break these dynamics and spirit within the group and therefore has decided to award the prize, but also its consequent responsibilities, to all of the nominated artists as a collective. The condition that the rules and requirements of the award will be fulfilled and that the artists among themselves will choose one person to take up the 2 month residency in New York at Residency Unlimited in Spring 2018.

The financial resources of the prize are awarded to the group. Taking a decision on how these financial resources are used is also handed over to the group.

The jury appreciates how the artists have helped each other and how this is translated into the exhibitionˇs form and content, which in turn helps the individual works. The jury acknowledges critical potential of the show and the way in which it repositions the role of art and of the artist.

Furthermore, the jury acknowledges how the exhibition recalls that the conditions of context, resources, structures of support and environment conditions in the broadest sense all affect an artwork and its reception.

The artists should decide who will take up the residency at RU NYC by 3 December 2017."

 

 

 

Program Ceny Oskára Čepana

 

9. 11. - 3. 12. 2017

Výstava finalistov COČ v Nitrianskej galérii

Galéria mladých, Župné námestie 3, Nitra

 

17. 11. - 19. 11. 2017

Čepan víkend v Nitre

 

PIATOK 17. NOVEMBER
20:00 PechaKucha Night Nitra
Špeciálne umelecké vydanie PechaKucha Night Nitra, na ktorom sa predstavia aktuálni aj bývalí finalisti Ceny Oskára Čepana, organizátori Divadelnej Nitry aj Igor Hanečák a Richard Otott.
Miesto: Univerzitný tvorivý ateliér, Slančíkovej 1

SOBOTA 18. NOVEMBER
11:00 Komentovaná cyklo-prechádzka Nitrou
Vyhliadková cyklo-jazda Nitrou komponovaná vizuálnym umelcom Danom Didom a zakladateľom Hideparku Marekom Hattasom.
Miesto: Stretnutie pred Nitrianskou galériou, Župné námestie 3

13:00 Čepan Škola - workshop pre rodiny s deťmi
Trvanie: 60 minút 
Miesto: Nitrianska galéria, Župné námestie 3

 

14:00 Čepan Akadémia 
Diskusia o intermediálnych zásahoch a medziodborovej spolupráci na Slovensku.
Diskutujúci: Ján Šimko - dramaturgom a režisér Divadelnej Nitry a Michal Murin - umelec a pedagóg
Diskusia o aktuálnom stave umeleckej kritiky na Slovensku v kontexte vzniku novej slovenskej Ceny ASK? pre mladých kritikov.
Diskutujúci: Jana Németh (Denník N), Sabrina Muchová (Cena Věry Jirousové) a Michal Stolárik (nezávislý kurátor a kritik) 
Moderátor: Omar Mirza, kurátor a teoretik umenia (Nitrianska galéria)
Trvanie: 2x45 minút
Miesto: Nitrianska galéria, koncertná sála, Župné námestie 3

 

16:00 Komentovaná prehliadka výstavy finalistov
Stretnutie s finalistami COČ 2017 vo výstavných priestoroch Nitrianskej galérie.
Miesto: Nitrianska galéria, Župné námestie 3

 

19:00 Ceremoniál COČ 2017
Trvanie: 50 minút
Miesto: Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, Ul. 7. pešieho pluku 1

 

20:00 Hra na budúcnosť _ Subjective Future 
Koncept a réžia divadelného predstavenia: Petra Fornayová
Hra je subjektívnou interpretáciou blízkej či ďalekej budúcnosti štyroch postáv – štyroch umelcov zo štyroch rôznych umeleckých disciplín, ktoré sú v predstavení zároveň použité ako rovnocenné umelecké prostriedky. Z pozície budúcnosti pozeráme aj na prítomnosť, ktorá sa zrazu môže javiť inak. Tvoríme naše predstavy, vnímame svoje strachy a túžby. Pozorujeme naše vlastné možné budúcnosti.
Fiktívny dokument, ktorý nepriamo reflektuje aktuálne témy Ceny Oskára Čepana, je prezentovaný v spolupráci s Asociáciou Divadelná Nitra a so Starým divadlom Karola Spišáka v rámci programu Noc divadiel.
Trvanie: 55 minút
Miesto: Sála Starého divadla Karola Spišáka v Nitre, Ulica 7. pešieho pluku 1
Rezervácie vstupeniek a viac info: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.www.nitrafest.sk

 

22:00 Afterka v Trafačke
Miesto: Fotogaléria Trafačka, Janka Kráľa 65

 

NEDEĽA 19. NOVEMBER
10:00 Raňajky v Trafačke 
Neformálna ranná diskusia na tému “Kto je Cena Oskára Čepana” za účasti finalistov a organizátorov COČ 2017.
Miesto: Fotogaléria Trafačka, Janka Kráľa 65

 

10:00 ASK? workshop pre mladých kritikov s Michalom Novotným
Workshop kritického písania a recenzií výstav súčasného vizuálneho umenia.
Registrácia: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Miesto: Univerzitný tvorivý ateliér, Slančíkovej 1

 

13:00 Čepan Škola - workshop pre dospelých
Trvanie: 60 minút
Miesto: Nitrianska galéria, Župné námestie 3

Vstup voľný
Zmena programu vyhradená

 

 

 

Finalisti Ceny Oskára Čepana 2017

Finalisti 22. ročníka Ceny Oskára Čepana sú:

 

APART Collective, Katarína Hrušková, Nik Timková, Zuzana Žabková

 

Gratulujeme!

 

finalisti-all

 

Vyjadrenie poroty:

 

Napriek ťažkému rozhodovaniu sme sa, jednak z dôvodu povahy ceny, ktorej cieľom je podporovať mladé a experimentálne umenie, aj z dôvodu situácie súčasného sveta, ktorý zažíva krízu hraníc medzi jednotlivými disciplínami neschopnými spolu komunikovať, spočívajúcu v stále väčšom prepojení, ktorému sa však súčasné elity snažia zabrániť uzatváraním národných hraníc, rozhodli vybrať umelcov, ktorí sa snažia prepojovať tradične ohraničené polia, či už medzi disciplínami alebo v rámci oddelených rolí v týchto disciplínach, ako je napríklad umelec a kurátor, alebo tiež obecne v európskej tradícii zakorenené rozdelenie medzi jednotlivcom a kolektívom, a teda následne aj umelcom a umením.

 

APART COLLECTIVE narušuje pojmy individuality, autorstva a roli jednotlivca v rámci kolektívnej spolupráce. APART funguje ako platforma operujúca naprieč poľom rozdielnych aktivít, ktoré formujú prax súčasného umenia: od verejných akcií po vydavateľskú činnosť. APART za dobu svojej činnosti vytvoril akýsi druh zdola organizovanej inštitúcie, ktorá sa nezaoberá len tvorbou výstav, ale vytvára zliatinu rozdielnych umeleckých a kurátorských praktík. Organizujú, privážajú a na mieste pracujú so stále rastúcou sieťou umelcov, kritikov, akademikov a dizajnérov, vytvárajúc nové podporné siete a modely spolupráce.

 

KATARÍNA HRUŠKOVÁ svojím silným vizuálnym jazykom paralelne rozvíja dve línie. Hľadá spôsoby, ako sa písané a hovorené slovo  môže správať ako vizuálne umenie a fotografia ako performance. V jej tvorbe je ukrytý zmysel intimity a nestálosti, zdôraznený prítomnosťou hovoreného slova a živého tela, ktorý uniká jasnej jazykovej interpretácii, ale zachováva silný estetický zmysel.

 

Tvorba NIK TIMKOVEJ vzniká naprieč rôznymi druhmi praxe – prepája módu s hudbou a vizuálnym umením a vytvára  svojráznu kombináciu mýtického s virtuálnym. Pracuje s materiálom, alebo v rámci materiálov, ktoré má k dispozícii, narušujúc predstavu ich prirodzenosti a zároveň otázku autentickosti identity,  spochybňujúc pevnú hranicu medzi iróniou a úprimnosťou, vysokým a ľudovým. Tvorí ako súčasť medzi-kultúrnych umeleckých sietí nadväzujúcich na tradície undergroundu.

 

ZUZANA ŽABKOVÁ prepája performance, video a inštaláciu ako umelkyňa, tanečníčka, choreografka. Jej tvorba je silne autonómna a zároveň voľne prekračuje jednotlivé disciplíny.  Čerpá z celej škály historických a súčasných repertoárov- od literatúry, cez klasickú hudbu až po film, či choreografiu, ktoré integruje do ucelenej umeleckej praxe. Pracuje s tým čo znamená pozícia diváka a pohráva sa s priamočiarosťou, bezprostrednosťou, zraniteľnosťou a vystavením sa vo vzťahu k druhým a zdôrazňuje napätie medzi živou udalosťou a dokumentáciou.

 

31. január 2017
Nadácia – Centrum súčasného umenia vyhlasuje 22. ročník súťaže Cena Oskára Čepana, ktorá je určená vizuálnym umelcom a umelkyniam do 40 rokov pôsobiacim na území Slovenskej republiky.

Tento rok výstavu finalistov hostí Nitrianska galéria v Nitre (7.11 -
3.12.2017). O tom, kto postúpi do finále, rozhodne nová porota v zložení: Dorota Kenderová (SK), Lily Hall (UK), Barnabás Bencsik (HU) (zloženie poroty doplníme priebežne).

Víťaz Ceny Oskára Čepana 2017 získa dvojmesačný rezidenčný pobyt v Residency Unlimited v New Yorku a finančnú odmenu v hodnote 2600 EUR.

POZOR PREDĹŽENIE VÝZVY: nový termín výzvy na prihlasovanie do súťaže je 15.4.2016!

16603114 1513121422035403 7508214336169809706 n


19. november 2016
Laureátkami Ceny Oskára Čepana 2016 sa stali Julia Gryboś a Barbora Zentková. Gratulujeme!
Cenu Oskára Čepana 2016 počas slávnostného ceremoniálu v Múzeu SNP v Banskej Bystrici získala umelecká dvojica Julia Gryboś a Barbora Zentková. Ocenené získavajú finančnú odmenu 2 600 eur, dvojmesačný rezidenčný pobyt Residency Unlimited v New Yorku a rezidenčný pobyt na Nástupišti 1 – 12 v Topoľčanoch.

4. júl 2016
Poznáme finalistov Ceny Oskára Čepana 2016!

Medzinárodná porota vybrala finalistov 21. ročníka Ceny Oskára Čepana. Ocenenie pre mladých umelcov môžu v roku 2016 získať Juraj Gábor, Daniela Krajčová, Lucia Luptáková a umelecká dvojica Julia Gryboś a Barbora Zentková.
finalisti201616. apríl 2016

21. ročník Ceny Oskára Čepana a výzva na prihlásenie sa do sútaže sú otvorené!

Prihlásiť sa môžete od 16. apríla do 12. júna prostredníctvom portálu works.io. Štyria finalisti vybraní medzinárodnou porotou
pripravia skupinovú výstavu v Stredoslovenskej galérii
v Banskej Bystrici
. Víťaz ocenenia získa rezidenčný pobyt
v New Yorku, finančnú odmenu a možnosť prezentácie svojej tvorby.

cepan2016 viz cover24. október 2015
Laureátmi Ceny Oskára Čepana sa historicky prvý krát stali dvaja finalisti. Gratulujeme Radek Brousil a Ján Zelinka! 
Svoje rozhodnutie zdôvodnila komisia takto: „Porota sa rozhodla

udeliť cenu týmto dvom umelcom jednomyseľne a po dlhých hodinách vášnivej debaty, aby tak zdôraznila rozmanitosť postupov a prístupov medzi finalistami. Porotu zaujalo napätie, ktoré vyvoláva kontrast medzi prácami Jána Zelinku a Radka Brousila, na pomedzí intuitívneho a konceptuálneho, súkromného a spoločného, konkrétneho a univerzálneho.”
Tlačová správa 
Vyjadrenie komisie 

COC2015dvajalaureati