Laureátkami Ceny Oskára Čepana 2016 sú Julia Gryboś a Barbora Zentková

Cenu Oskára Čepana 2016 počas slávnostného ceremoniálu v Múzeu SNP v Banskej Bystrici získala umelecká dvojica Julia Gryboś a Barbora Zentková. Ocenené získavajú finančnú odmenu 2 600 eur, dvojmesačný rezidenčný pobyt Residency Unlimited v New Yorku a rezidenčný pobyt na Nástupišti 1 – 12 v Topoľčanoch.

Stanovisko poroty:

Pre porotu bolo cťou zoznámiť sa s prácami štyroch finalistov Ceny Oskára Čepana 2016: Daniely Krajčovej, Lucie Luptákovej, Juraja Gábora, Julie Grybos a Barbory Zentkovej. Výber laureáta bol skutočne náročný a rozhodovanie nebolo ľahké.

Nominácia do finále Ceny Oskára Čepana je príležitosťou pre vytvorenie novej práce. Tohtoročná výstava je výnimočná tým, že každý z finalistov mal v priestoroch Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici k dispozícii samostatnú miestnosť. Zastúpený je široký záber umeleckých prístupov – od spoločensky a politicky angažovanej tvorby, cez site-specific, proces, intermédiá až po inštalácie. Všetky diela boli vytvorené s vysokou mierou nasadenia a výstava potvrdzuje rastúci význam ocenenia.

Julia Gryboś a Barbora Zentková vo svojej práci využívajú celý rad tvorivých prístupov ako voľné gesto, kresba a hudba. Na vytvorenie sviežich, formálne komplexných situácií používajú improvizácu a nájdené objekty.

Ich práca Úder pěstí o zeď, co zní celý den slúži ako ozvena nedávno zbúranej textilnej továrne Vlnena v Brne, kde donedávna sídlil komplex 60 ateliérov, vrátane toho Juliinho a Barborinho. V čase získania nominácie na túto cenu bola budova nečakane predaná developerom a umelci boli nútení sa vysťahovať. Toto dalo autorkám motív venovať sa téme, ktorá nie je exkluzívnou záležitosťou Brna, ale celej Strednej Európy.

V diele Úder pěstí o zeď, co zní celý den je podlaha výstavnej miestnosti vyskladaná z kusov linolea a slúži ako podklad pre výslednú audiovizuálnu kompozíciu. Pri kráčaní po farebných plochách sa návštevník pohybuje vo zvukovom poli. Vyblednutá podlaha so stopami po bývalej priemyselnej činnosti korešponduje so zvukovým sprievodom. Šesťkanálová zvuková kompozícia rezonuje v priestore, každá zvuková vlna prináša divákovi iný pocit.

Vysoko respozívne ku svojmu kontextu, Julia Grybos a Barbora Zentková odmietajú zaujať vyhranený postoj k akémukoľvek médiu. Ich práca je skôr výsledkom komplexnej, kolaboratívnej a afektívnej reakcie na ich prostredie. Takto vytvárajú koláž pocitových vnemov. V tomto diele  je teda účasť publika kľúčovým elementom.

Tešíme sa na pokračovanie spolupráce tejto dvojice: vývoj ich práce, nové kolaborácie a vplyvy, ktoré prinesie ich rezidencia v New Yorku, a nemenej na ich budúcu samostatnú výstavu ďalší rok v Banskej Bystrici.

Lily Hall (UK), Maxime Rossi (FR), Barnabás Bencsik (HU), Dušan Barok (NL), Peter Tajkov (SK)